Podle dříve schválené novely zákona o odvodech pojistného na sociální zabezpečení měli mít zaměstnavatelé i brigádníci od 1. 7. 2024 novou povinnost v oblasti odvodů sociálního pojištění z dohody o provedení práce (DPP). Pro odvod měly platit dva limity.
Aktuality
Kreditní karta je často prezentována jako „železná rezerva“ pro nečekané výdaje. Může poskytnout rychlý přístup k penězům, ale pokud dluh nesplatíte v bezúročném období, stává se jedním z nejdražších typů úvěru. Proto se o kreditní kartě říká, že je „dobrý sluha, ale zlý pán“. Tento článek se zaměří na výhody a nevýhody kreditních karet a poskytne praktické rady pro jejich využívání.
Letní období přináší nejen radosti s prožitím dovolené, ale zaměstnavatelům některé problémy s vytvářením příznivých podmínek na pracovišti. Dodržování povinností, zejména v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, jim ukládá zejména zákoník práce (dále ZP) a nařízení vlády č. 361/2007 Sb. (dále NV).
K zaměstnávání stále většího počtu cizinců vede snaha zaměstnavatelů snížit v některých oborech současný nedostatek pracovních sil. Toto úsilí však nemůže zbavit zaměstnavatele odpovědnosti za to, že při „náborové“ snaze nebudou postupovat podle právních předpisů a správně zaměstnávat cizince. Změny v právní úpravě zaměstnávání cizinců na trhu práce v ČR nastaly od 1. července 2024. Týkají se zejména volnějšího zaměstnávání občanů z některých států mimo Evropskou unii.
Prezident Spojených států amerických bývá považován za nejmocnějšího muže na světě. Nebylo tomu tak vždy. Dějiny amerických prezidentů počínaje Georgem Washingtonem a rozšiřování prezidentské pravomoci až k dnešní podobě „voleného monarchy“ odráží svým způsobem růst a zrání Spojených států v uplynulých dvou letech.
Zákoník práce (dále „ZP“) jako základní pracovněprávní předpis plní nejen funkci regulující personální praxi, ale řadou ustanovení chrání slabší stranu pracovněprávních vztahů – zaměstnance. Je to zejména v oblasti skončení pracovního poměru nebo změny druhu práce. Stanoví jednoznačné důvody pro skončení pracovního poměru, a přitom zohledňuje určité sociální, zdravotní nebo jiné situace, v nichž se zaměstnanec nachází. Legislativně se tento postup označuje jako “ochranná doba“ v pracovním poměru.
Hledáte způsob, jak posunout svou kariéru na novou úroveň? Získejte klíčové znalosti a dovednosti pro úspěch ve světě businessu a práva. Přihlášky přijímáme od 1. června 2024. Nezmeškejte tuto jedinečnou příležitost stát se součástí naší komunity a nastartovat svou profesní budoucnost!
Listina základních přání zakladatele svěřenského fondu je neformální a zároveň důvěrný dokument, který může sepsat zakladatel svěřenského fondu pro správce svěřenského fondu. Důvodem, proč je listina přání v praxi využívána je zejména skutečnost, že v řadě případů zakladatel svěřenského fondu nechce veškerá svá přání a požadavky vkládat do statutu svěřenského fondu, který je základním dokumentem svěřenského fondu, čímž je také mnohdy veřejný anebo je postupován dalším subjektům (např. úřadům). Listina přání je tak vhodným řešením.
V předchozím článku jsme se zabývali základy tzv. stížnostního oprávnění fyzických a právnických osob vůči správním orgánům, konkrétně vůči jejich činnosti a chování jejich úředních osob. Bylo již řečeno, že stížnost lze správnímu orgánu podat za splnění určitých podmínek daných zákonem. Jde v tomto směru o zákonné vymezení stížnostního práva zaručeného fyzickým a právnickým osobám ústavním řádem.
Ve zbývajícím období letošního roku se očekávají zásadní změny v pracovněprávních předpisech. V legislativním řízení se projednávají novely zákoníku práce č. 262/2006 Sb. (dále ZP), které vycházejí nejen ze závěrů Národní ekonomické rady vlády (NERV), ale i z požadavků zaměstnavatelů. Změny by měly zajistit větší pružnost trhu práce i zvýšení flexibility pracovněprávních vztahů. S účinností změn v podobě novel ZP se počítá od 1. ledna 2025.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.