§ Drama o třech dějstvích (ze soudní síně)

Noc voněla létem. Řeka šplouchala do temných břehů a klid rušily jen sporadické skřeky ptáků. Hlubokým údolím po uzounké cestičce se krok za krokem šinuly tři stíny. Minuly zděnou chatu, která stála hned vedle lesní cesty, přešly další a u třetí se zastavily. První z těchto stínů se starostlivě a hloubavě podíval kolem sebe, vpřed i vzad a pak mávnutím ruky dal povel k rychlé akci. V hluboké trávě pak následovalo několik přískoků vpřed. Tento způsob pohybu vpřed pravidelně se střídající s plížením umožnil, aby se „stínový“ trojlístek objevil před oknem srubové chaty. Pak začala harmonická souhra, v níž každý člen trojlístku hrál první housle. Jeden z nich se postavil na ramena klečícího kamaráda, násilím odstranil okenici a třetí připraveným nářadím otevřel okenní skleněnou výplň. Potom už nebylo obtížné se dostat  do vnitřního prostoru chaty a vybrat si podle vlastního uvážení.

A výběr nebyl malý: přenosná televize, tablet, tranzistor, mobil, likéry apod. Batoh se v rychlosti naplnil a trojlístek se z chaty vytratil jako pára nad hrncem…

Známé rčení tvrdí, že pachatel se vrací na místo činu. A opravdu. Uplynulo několik týdnů a v rozsáhlé chatové osadě došlo k dalším krádežím v chatách. Podle způsobu a formy provedení se dalo usoudit, že se jedná o téhož pachatele, který osadu velmi dobře znal. Vždy byly totiž vykradeny chaty s dřevěnými okenicemi, jejichž majitelé v nich v průběhu týdne nepřebývali.

K pokračování našeho příběhu došlo v druhém dějství opět za podobné scenerie, jako v úvodu. Chaty, řeka a její okolí zůstaly, jen léto trochu pokročilo. Po známé cestičce v údolí řeky se opět šinuly tři stíny k již předem vyhlédnuté chatě. Okenice, sklo, skok dovnitř, a téměř na postel, kde k úžasu všech členů trojlístku ležel muž. Tentokrát se trochu přepočítali. Nemohli tušit, že majitelé ostatních chat s dřevěnými zavíracími okenicemi se domluví a budou na noc, i když jsou v chatě přítomní – zavírat okenice. A koho by napadalo, že v takto „zabedněné„ chatě a ještě k tomu v létě, může někdo spát, vlastně číhat na nezvané návštěvníky? Inu – i doma nebo tam, kde to dobře známe, nemůžeme být nikdy proroky…

Třetí dějství je nejkratší a opravdu dramaticky vrcholící. Začíná a končí před trestním senátem okresního soudu, kde na lavici obžalovaných sedí nám známý trojlístek. Tentokrát se už nejedná jen o stíny, ale o jejich skutečné představitele. Karla, Tondu a Jardu ve věku od osmnácti do dvaceti let. Zodpovídají se za vykrádání několika chat a poškozování osobního majetku. Na svou obhajobu nemají co říci. Jenom to že, většinu ukradených předmětů ještě nikam nedali ani se jim nepodařilo je prodat.

Rozsudečný výrok o vině a trestu přihlédl k jejich dosavadní bezúhonnosti a dobré pověsti i k rozsahu škody, a uložil jim zatím jen podmíněné tresty odnětí svobody. Snad jim budou dostatečnou výstrahou a poučením, že nečekané návštěvy cizích chat končí vždy jen dramaticky…




Autor příspěvku

JUDr. Ladislav Jouza

Vystudoval PF UK v Praze. Působí jako advokát, rozhodce, člen České advokátní komory, lektor a člen správní rady Ústavu práva a právní vědy, a lektor European Business School SE. Je autorem řady odborných článků zejména z oblasti pracovního práva, je poradcem MPSV pro otázky legislativy v oblasti pracovního práva. Patří mezi nestory českého pracovního práva a nejpopulárnější lektory v této oblasti.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.