Lektor Jan Kust vystudoval obor právo a právní věda na Právnické fakultě Západočeské univerzity (2005) a následně v roce 2006 úspěšně absolvoval studia na Sydney Australian Pacific College (AUS) v oboru ekonomie. Je uznávaným expertem na dějiny USA a patří mezi přední české amerikanisty. V rámci své vědecké činnosti pro Ústav práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE vydal v roce v roce 2013 odbornou publikaci Nejvyšší soud USA.
Docela často přemýšlím o historii v růžových brýlích. Vnímám třeba konfrontaci a názorové střety Adamse a Jeffersona jakožto střet velkých řečníků a učenců, který je radost sledovat. I zmínění pánové sice klesli na osobní úroveň a užívali ve svém názorovém střetu podpásovky, ale vždy k sobě chovali úctu, třeba i proto o nich dodnes čteme. Faktem ovšem zůstává, že i v historii tak pevně zakořeněné demokracie, jako je USA, najdeme několik příkladů, kdy politický boj přerostl únosnou mez a šlo i o život – několik čelných představitelů USA se ocitlo dokonce i v soubojích (namátkově viceprezident Burr, či pozdější prezident Jackson – ten dokonce několikrát).
Andrew Jackson – Wikipedie
K jednomu z nejhroznějších fyzických incidentů mezi politickými rivaly ovšem došlo v dějinách USA později – v roce 1856 mezi zákonodárci – demokratem Prestonem Brooksem, členem Sněmovny reprezentantů a republikánem a abolicionistou Charlesem Sumnerem, který byl senátorem. Brooks totiž v reakci na předchozí proslov Sumnera svého kolegu sešvihal 22. května vycházkovou holí téměř do bezvědomí.
Dva dny před incidentem Sumner ve svém proslovu k projednávání Zákonu Kansas-Nebraska, kterým mělo být rozhodnuto o rozdělení teritorií Kansasu a Nebrasky na otrokářské, resp. svobodné území, resp. k sérii přeshraničních střetnutí v této věci, která do historie vešla pod názvem Krvácející Kansas („Bleeding Kansas“) silně napadal zastánce otrokářství. Dokonce zašel tak daleko, že zesměšňoval jednoho z tvůrců zmíněného zákona Andrewa Butlera, neboť se vysmíval jeho řečové vadě, kterou senátor po nedávné mrtvičce trpěl.
Faktem zůstává, že Sumnerova řeč nepřišla z čistého nebe – oba hlavní tvůrci Zákona Kansas-Nebraska Douglas a Butler se s ním názorově střetli již dříve a ani z jejich strany nešlo o střet „na úrovni“. Douglas dokonce měl snad v průběhu jednoho z vystoupení prohlásit „ten bláznivý hlupec si koleduje o to, aby ho jiný hlupák zabil“ (this damn fool is going to get himself killed by some other damn fool).
Preston Brooks, Butlerův bratranec byl z proslovu šokován, později přiznal, že přemýšlel o tom, vyzvat Sumnera k souboji. Jeho úvaha měla snad dojít tak daleko, že s kolegou z Jižní Karolíny vymýšleli pravidla, podle kterých by se duel odehrával. Brooksův kolega však poznamenal, že souboj přichází do úvahy výlučně mezi společensky rovnými duelanty a protože se Sumner ve svém proslovu choval jako „buran a ožrala”, nezasloužil si rovné podmínky oficiálního souboje. Brooks tehdy prohlásil, že Sumner není gentleman, proto se mu dostane negentlemanského zacházení.
Kongresman Laurence Keitt (se kterým Brooks svůj plán konzultoval, jak zmíněno v předchozím odstavci) se k Brooksovi v osudný den připojil, stejně tak, jako i jiný jejich kolega Henry A. Edmundson. Všichni tři vyčkávali v ochozech jednacího sálu Senátu a čekali, až se především přítomné dámy vzdálí z doslechu, aby mohli nebohého, nic netušícího Sumnera konfrontovat.