V novém roce výhody pro firmy i občany

Mohlo by se zdát, že údaj o zvýšení průměrné mzdy je jen statistickým zjištěním. Opak je pravdou. V pracovněprávní legislativě se odráží průměrná mzda zjištěná za první až třetí čtvrtletí 2024 v několika směrech. Částka 45 107 Kč vyhlášená Ministerstvem práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů pro účely zaměstnanosti v roce 2025 představuje určité výhody pro firmy i občany.

Proč průměrná mzda za tři čtvrtletí?

Nejde o neobvyklost, že pro právní otázky je rozhodující průměrná mzda za tři čtvrtletí předchozího kalendářního roku, a nikoliv o průměr za celý rok, takový postup přikazuje zákon o zaměstnanosti, a správní orgány musí jednat podle zákona.

V čem spočívají zmíněné výhody, které vycházejí z průměrné mzdy?

 

 

Příspěvek na zřízení volných pracovních míst

Zejména se jedná o příspěvky firmám, které jim může poskytnout úřad práce, když vytvoří volná pracovní místa a přijmou na ně občany, kteří se ucházejí o práci. Jsou to (právnicky řečeno) tzv. společensky účelná pracovní místa. Rozumí se tím pracovní místa, která zaměstnavatel zřizuje nebo vyhrazuje na základě dohody s úřadem práce a obsazuje je uchazeči o zaměstnání, kterým nelze zajistit pracovní uplatnění jiným způsobem.

 

Maximální výše příspěvku na zřízení volných pracovních míst se stanoví v závislosti na míře nezaměstnanosti v daném okrese a na počtu zřízených nebo vyhrazených účelných pracovních míst( § 113 odst.3 zákona o zaměstnanosti č. 435 /2004 Sb.- dále z. o. z.). Výše příspěvku zaměstnavateli na zřízení jednoho  společensky účelného pracovního místa, pokud v kalendářním měsíci předcházejícím dni podání žádosti o příspěvek míra nezaměstnanosti v daném okrese nedosahuje průměrné míry nezaměstnanosti v České republice, může maximálně činit čtyřnásobek  průměrné mzdy  v NH. Průměrná míra nezaměstnanosti je v současnosti v ČR 3,0 %.

 

Příklad:

V okrese je průměrná míra nezaměstnanosti 2,5 % a zaměstnavatel zřídil nové volné pracovní místo. Příspěvek od úřadu práce může být v maximální výši 180 428 Kč.... 

Při zřízení více než 10 pracovních míst může být tento příspěvek až ve výši šestinásobku této průměrné mzdy, tedy 270 642 Kč....

 

Jestliže by průměrná míra nezaměstnanosti v okrese dosahovala průměrné míry nezaměstnanosti v České republice  nebo by ji přesahovala, může být příspěvek při zřízení jednoho volného pracovního místa až šestinásobek průměrné mzdy, tedy 270 642 Kč a při zřízení více než 10 pracovních míst až osminásobek průměrné mzdy, tedy  360 856 Kč.

 

 

Podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti náleží podle § 43 odst. 1.z. o. z. uchazeči o zaměstnání do 50 let věku po dobu 5 měsíců, nad 50  do 55 let věku 8 měsíců a nad 55  let věku 11 měsíců. Uchazeči o zaměstnání, který splňuje požadované zákonné podmínky, přísluší v prvních dvou  měsících podpora ve výši 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání, další dva měsíce  podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu maximálně do 11 měsíců 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu osoby samostatně výdělečně činné. 

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti  činí 0,58 průměrné mzdy v NH a při rekvalifikaci 0,65 násobek průměrné mzdy v NH ( § 50 odst.6 z.o.z). V roce 2025 může tedy být maximální podpora v nezaměstnanosti 26 162 Kč (dříve 24 607 Kč).  Při rekvalifikaci  je maximální poskytovaná částka 29 319 Kč (dříve 27 577 Kč).

 

 

Podpora bez prokázaného příjmu                      

Z průměrné mzdy zjištěné v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku se vychází i v případech, kdy zaměstnanec nemůže pro  účely podpory v nezaměstnanosti prokázat svůj příjem..Stává se to v případech, kdy mzdová účtárna zapomene vyhotovit údaj o průměrném výdělku a zaměstnanwec s e ihned hlásí na úřadu práce.. Za první dva měsíce podpůrčí doby to je ve výši 0,15 násobku, další dva měsíce ve výši 0,12 násobku a  za zbývající měsíce podpůrčí  doby (maximálně do 11 měsíců), ve výši 0,11 násobku průměrné mzdy v NH. Vyjdeme –li z průměrné mzdy  pro rok 2025 v částce 45 107 Kč, pak je u  těchto zaměstnanců podpora v nezaměstnanosti za první dva měsíce 6 766 Kč, za další dva měsíce 5 412 Kč a za zbývající měsíce 4 961 Kč.. V případě, že fyzická osoba dodatečně doloží potvrzení o svých  příjmech, úřad práce podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci doplatí, pokud nárok na ni bude vyšší než poskytovaná částka .

Podpora při rekvalifikaci se v uvedených případech  stanoví uchazeči ve výši 0,14 násobku průměrné mzdy v NH. Jedná se o částku 6 314  Kč.

 

  

Jednorázová náhrada nemajetkové újmy

Průměrná mzda pro rok 2025 se uplatňuje podle zákoníku práce č.262/2006 Sb. v oblasti náhrady nemajetkové újmy v důsledku smrtelného pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Podle § 271i) pozůstalým bude příslušet manželovi, partnerovi, dítěti a rodičům zemřelého zaměstnance jednorázová náhrada. Jde o náhradu, která se uplatňuje od 1. ledna 2021.

Výše náhrady jednorázové újmy pozůstalých se odvozuje nikoliv od pevné částky, ale od násobku průměrné mzdy v národním hospodářství, který je v tomto případě stanoven na její dvacetinásobek, tedy na částku 902 140 Kč (dříve 848 540. U rodičů zemřelého, kdy je náhrada poskytována oběma rodičům, přísluší každému rodiči polovina stanovené částky. Jedná se o částku minimální. Může být poskytnuta částka vyšší, a to u všech pozůstalých. 

Náhrada škody na zřízení pomníku nebo desky není stanovena pevnou částkou, ale je odvozena od jedena půlnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství zjištěné za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém vznikne právo na tuto náhradu škody. Jedná se o částku 67 660 Kč (dříve 63 640 Kč).). Částka jedena půlnásobku průměrné mzdy je částka nejnižší, která musí být poskytnuta. Zaměstnavateli nic nebrání tomu, aby poskytl částku vyšší, avšak její výše nesmí převýšit náhradu skutečných nákladů.

 

   




Autor příspěvku

JUDr. Ladislav Jouza

Vystudoval PF UK v Praze. Působí jako advokát, rozhodce, člen České advokátní komory, lektor a člen správní rady Ústavu práva a právní vědy, a lektor European Business School SE. Je autorem řady odborných článků zejména z oblasti pracovního práva, je poradcem MPSV pro otázky legislativy v oblasti pracovního práva. Patří mezi nestory českého pracovního práva a nejpopulárnější lektory v této oblasti.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.