Životní zvraty, negativní zážitky, dlouhodobý stres, nezaměstnanost, neúspěchy v rodinném i partnerském životě, vážná nemoc v rodině či ztráta blízkého mohou být rozhodujícími milníky, které se podepíšou na duševním zdraví leckoho z nás. Někteří jsou takzvaní „držáci“, již vydrží dlouhodobé pracovní či emoční nápory. Jenže jednou se v nich nakumulují negace tak, že už nemůžou jít dál. Jiní lidé jsou naopak tak citliví, že je takzvaně „položí“ i nějaká banalita, kterou by další člověk ani nepostřehl.
Aktuality
V tomto článku vám přinášíme krátký pohled a zhodnocení zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Jedná se o poměrně komplexní předpis, o kterém je velmi důležité vědět zejména pro ty, kteří se chtějí stát podnikovými právníky. Mimo jiné, rozbor tohoto předpisu nabízíme i jako samostatný předmět v různých programech (např., při studiu MBA nebo u titulu LL.M.).
Novela stavebního zákona, což je jeden z nejsložitějších a zároveň nejčastěji novelizovaných zákonů, bude účinná od 1. ledna 2018. Největší výhodou, kterou má novela přinést, má být
praktické zjednodušení kontaktu se stavebním úřadem pro drobné stavebníky, tedy např. fyzické osoby stavící rodinný dům. Stavět rodinný dům svépomocí bude nově možné pouze na základě ohlášení, tj. bez nutnosti žádat o stavební povolení, a to bez ohledu na zastavěnou plochu (nyní je to omezeno limitem 150 metrů čtverečních). Bazén nebo skleník k rodinnému domu bude možné jednoduše umístit bez nutnosti ohlášení či povolení bez omezení rozměrů. V případě stavby týkající se bytové jednotky bude k žádosti dostačovat souhlas společenství vlastníků jednotek jako celku, nebude nutný souhlas jednotlivých vlastníků všech ostatních bytových jednotek. Tento článek pomůže zejména těm, kteří studují nebo se chtějí věnovat studiu MBA v oboru Real Estate.
Chystám se na seminář „Tvorba podnikové vize“. Vnímám však roli vize i na osobní úrovni. Věříte na sílu vize? Máte svou vlastní vizi pro život? Jaká je? Co pro vás vůbec znamená „mít vizi“? K čemu je to dobré? Jaký rozdíl pociťujete mezi osobní vizí a vizí firmy/podniku?
VIZE se (mi) občas zdá být módním tématem, jindy je to něco, co zní zprofanovaně. Je to fenomén nepochopený i nepochopitelný, pro řadu lidí kontroverzní. Lídrovský, manažerský i třeba esoterický. Je to věčné téma. Pojďme nahlédnout a zamyslet se nad několika perspektivami vize. Dotknout se vize! V článku je řada otázek, na které si zkuste odpovědět.
Louis Dembitz/David[1] Brandeis se narodil 13. 11. 1856 a zemřel 5. 10. 1941. Nejenže je jedním z nejuznávanějších a nejvlivnějších právníků na druhé straně Atlantiku všech dob, ale představuje i jakousi „českou stopu“ u Nejvyššího soudu USA. O ní ostatně velice poutavě psal třeba i Martin Vlnas[2] před několika lety u příležitosti výročí Brandeisova vstupu do Nejvyššího soudu USA. Tímto blogem bych tak chtěl připomenout právě u příležitosti výročí jeho narození tuto zajímavou a velkou osobnost amerického soudnictví.
V poslední době byly zákonodárné orgány štědré ve zvyšování platů, zejména zaměstnancům ve veřejné správě. Není pochyb o tom, že si to tito zaměstnanci zaslouží, ale přece je vhodné se zmínit o jedné kategorii „platově zvýhodněných“. Jedná se o ty, bez nichž bychom si nedokázali představit život a dění v obci, městě nebo jiném územním samosprávném celku: členů zastupitelstev, kteří rozhodují a posuzují práva a povinnosti občanů přímo v místě bydliště se znalostí podmínek i prostředí.
V předchozím dvoudílném článku o kvalitě strategie a strategii kvality jsem avizoval ještě další téma, které rozhodně není technicko-technologické. Dokonce „pod čarou“ (snad) slibuje v revizi standardu ISO 9001:2015 důležitý dopad. Mám na mysli téma mýtického leadershipu a odpovědnosti vedení za kvalitu.
Titulek může vyvolávat dojem, že dovolená nemůže existovat ve prospěch dětí, neboť nemohou být účastníky pracovněprávních vztahů. To je sice pravda, ale předpisy z oblasti pracovního práva vytvářejí předpoklady k tomu, aby došlo ke sladění rodinného a pracovního života k prospěchu zaměstnavatelů i zaměstnanců.
Pět právnických profesí (soudce, advokát, notář, exekutor a státní zástupce) je jako pět prstů na jedné ruce: všechny dohromady slouží soše Spravedlnosti, a když bude chybět jedna jediná, bude justice ochuzena o úd, jenž by jí ve vypjatých chvílích citelně chyběl. Jak je to tedy s etikou právnických profesí?
Ve čtvrtek 12. 10. 2017 se pro velký zájem o studijní programy nabízené Ústavem práva a právní vědy, o. p. s. konal Zápis ke studiu. Jsme velice potěšeni zájmem o vzdělávání na naší instituci a přejeme všem studentům, aby se jim studium profesních programů líbilo a vytěžili z něj pro sebe maximum.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.