Známe to i z vlastní historie, někdy jsou události svým rozměrem tak mimořádné, že se v jejich víru hodnoty celé společnosti trochu pokřiví. Pak se může i stát, že je společnost schopna akceptovat chování, které by jinak automaticky vyobcovala coby nepřípustné. Tak se někdy stane, že je spáchána křivda, a to i docela velká, kterou ale vzhledem k historickému vývoji soudobá společnost za křivdu nepovažuje
Aktuality
Antonin Scalia, charismatický soudce Nejvyššího soudu USA zemřel ve svých nedožitých 80 letech doslova před pár dny, v sobotu 13. 2. 2016 a byť jsem měl pro svůj únorový příspěvek rozepsán text s jiným zaměřením, dovolte, abych jej opustil a napsal pár řádků, kterými bych Vám tuto osobnost světového soudnictví přiblížil.
(Ze soudní síně)
Neberte titulek doslova. To jen starý Klapzuba v pohádkovém románu Karla Poláčka dovedl bez důkladné trenérské teorie i praxe mužstvo svých zdatných synů až na nejvyšší příčku světového fotbalového žebříčku. A samozřejmě – jen v pohádce.
Voda je základom života na zemi. Bez vody by život nemohol existovať. Človek pri svojom vývoji, technickom zdokonalovaní si postupne začal uvedomovať, že voda svojou cirkuláciou v prírode vytvára neustále obnovovanie energie, ktorú je možne využívať. S počiatku sa tento potencial využíval na pohon mlynských kolies a postupným vývojom dosiahol zhotovenie stroja na využitie potenciálu vody na výrobu elektrickej energie. Prvým bol Segner, ktorý zostrojil tzv. Segnerovo koleso. V roku 1750. Od vtedy začal postupný vývoj lopatkových kolies.
Konec roku a začátek roku následujícího nás tradičně zahrnují různými přáními, vizemi, či představami budoucnosti – ať už adresovanými rodinám, městům, krajům, celým státům, nebo dokonce i celé planetě, dovolte, abych přidal jeden takový „za uši přitažený“ příspěvek i já. Když jsem se probíral svými texty, které byly uveřejněny na blogu Ústavu práva a právní vědy, přišel jsem na to, že valnou většinu z nich jsem označil za texty „z jiného soudku“, „mimo téma“ nebo dokonce za „jiné“ – nikde však nepíši, jaký by měl tedy být můj „standardní“ příspěvek.
Vesnička to byla jako všechny ostatní. Několik desítek chalup s rybníkem na návsi s malou školou a koloniálem.Nevšední však byla agilnost jejích obyvatel. Nejenom že všichni- až na kojence a osoby nikoliv ve věku mladického – pilně pracovali v místním zemědělském podniku nebo v nedaleké továrně v okresním městě, ale věnovali se bohatému mimopracovnímu životu. Široko daleko proslula jejich fotbalová jedenáctka, místní spolek holubářů organizoval závody poštovních holubů až za hranice kraje a zahrádkáři dokázali vypěstovat vzácné druhy rostlin.
Rozhodnutí být advokátem není rozhodnutím, které člověk činí ze dne na den. Zpravidla se jedná o rozhodnutí, které v člověku uzrává delší dobu, a to nejen po dobu studia na právnické fakultě. Již v době, kdy člověk studuje právnickou fakultu, se výběrem volitelných předmětů profiluje určitým směrem, kterým se po jejím ukončení může nebo nemusí vydat.
Záznam ze slavnostní promoce absolventů manažerských vzdělávacích programů na Ústavu práva a právní vědy, která se konala v pražském Rudolfinum 3. 12. 2015.
Toužíte mít dobrou pozici ve firmě, vysoký plat a otevřené možnosti? Přesně to je cílem manažerských programů MBA, LL.M., MPA a dalších. Ne vždy je však zisk titulu MBA výhrou. Pro studium manažerských programů je nutné hledět hlavně na kvalitu školy. Jednou z nejrespektovanějších MBA škol v České republice je Ústav práva a právní vědy v Praze.
Jak říká Ron Swanson – fiktivní to televizní postava ze seriálu Parks & Recreation: „Je jenom jedno sprosté slovo – daně“.
Dovolte, abych v tomto svátečním čase publikoval trochu odlehčený příspěvek, který doplní o nový pohled mediální odlesk diskuzí o daňové zátěži, která se aktuálně vede v našem parlamentu. Jsme doslova denně bombardováni novinkami o elektronické evidenci tržeb či o kontrolním hlášení k dani z přidané hodnoty. Z jedné strany zní argumenty, že se jedná o nástroje, které povedou k větší daňové zodpovědnosti, zlepší výběr daní a přispějí ke kultivaci podnikatelského prostředí – z druhé strany pak se stejnou vervou slyšíme řečníky horovat o tom, že se jedná o bezprecedentní útok na naše občanské svobody a o budování represivního státu ve formě velkého bratra.
Netroufám si věc rozhodnout a nemohu nabídnout svůj odborný názor na daně – co ale mohu, je nabídnout ohlédnutí a povídání „z trochu jiného soudku“.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.