Často užívaným argumentem pro snížení hranice aktivního i pasivního volebního práva je porovnání s věkovou hranicí pro výkon jiných práv nebo uložení povinností. Zcela jednoznačně se nabízí možnost nabytí aktivního volebního práva již v 15 letech, kdy k tomuto právu je nutná žádost zákonného zástupce. Obdobně jako je tomu v případě žádosti o řidičské oprávnění, neboť zde je také nutné, aby žádost podal zákonný zástupce, ale jednotlivé jízdy již může držitel oprávnění vykonávat sám, aniž by měl ke každé jednotlivé cestě zvláštní povolení.
Aktuality
Jedním z prostředků soudní kontroly činnosti veřejné správy je žaloba proti rozhodnutí správního orgánu, neboli také správní žaloba. Zákonem označené subjekty ji mohou uplatnit zejména tehdy, pokud dojde k neoprávněnému zásahu do veřejných subjektivních práv a povinností jednotlivců v důsledku vydání nezákonného rozhodnutí správního orgánu. Správní žaloby projednává dvoustupňová soustava správních soudů. Ty se liší od soudů obecných zaměřením i procesními postupy, jelikož řízení před nimi probíhá podle zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní (s. ř. s.).
Když se podíváte na definici mikromanagementu, nedočtete se moc lichotivých slov. Prý “sledujete své zaměstnance, kritizujete, nedáváte jim prostor ke kreativitě a vlastní organizaci práce”. A tak bych mohla pokračovat dále.
V období covidu se podstatně rozšířila práce na dálku ( dříve home office). Současně se však projevila řada problémů, které s tím byly v personální praxi spojeny. To byla také jeden z důvodů, proč se podrobnější právní úprava tohoto pracovního zapojení objevila v novele zákoníku práce, která je účinná od 1. října 2023. Mezi zásadní úpravy patří i pravidla pro poskyování náhrad zaměstnanci při tomto pracovním zapojení.
Máme pro Vás připravený další zajímavý webinář na téma: Otevřená kruhová komunikace, nový webinář s Liborem Friedelem doporučujeme pro středně a více pokročilé posluchače v oblasti strategického managementu.
Blog k webináři 21.9.2023 k transparentní kruhové komunikaci.
Svěřenský fond je novým institutem, který byl do českého právního řádu zaveden zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem, a to s účinností od 1. 1. 2014. Svěřenský fond má celou řadu způsobů využití. Lze jej využít mimo jiné i za účelem dalšího rozmnožení majetku, který je do svěřenského fondu vkládán. Tímto způsobem je možné zajistit určitý příjem či ekonomické zajištění pro obmyšlené.
V praxi orgánů sociálně-právní ochrany se lze setkat s následující situací, s níž se na něj obracejí rodiče dětí „umístěných do ústavu“: Mladistvý nezletilý byl soudem svěřen do ústavní péče a rodičům bylo uloženo platit na něj výživné k rukám zařízení. Ústavní zařízení mladistvému na jeho žádost z deponovaného výživného vyplatilo několikatisícovou částku, kterou následně mladistvý nerozvážně utratil. Rodiče s tímto nesouhlasí, ústav se brání s tím, že je mu mladistvý svěřen do péče a vůle rodičů není relevantní.
Během mého studia MBA na škole Ústav práva a právní vědy jsem se naučila řadu cenných dovedností a také ovládat nástroje, které mi pomohly v mé kariéře. Jedním z nejzajímavějších předmětů, který jsem měla tu čest studovat, byla rétorika. Přiznám se, že na začátku jsem si nebyla vůbec jistá, jak tato dovednost může přispět k mé profesi jako manažerky a obchodníkům finančním poradcům v mém týmu. Ale jakmile jsem se začala věnovat tomuto oboru více, začala jsem si uvědomovat, že tato dovednost může být nesmírně přínosná v prakticky jakékoliv profesi, a to zejména v oblasti managementu a obchodu.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.