Historie životních osudů mužů z Bílého domu představuje vzestup Spojených států amerických z mladého státu k dnešní světové velmoci. Prezident Spojených států je dnes považován – zjevně nikoli neprávem – za nejmocnějšího muže světa.
Aktuality
„Uštědřit nejmocnější zemi světa poliček formou útoku na symboly její moci, to byl záměr teroristického útoku, který USA i celým světem otřásl do základů.“
Prezident Spojených států amerických bývá považován za nejmocnějšího muže na světě. Nebylo tomu tak vždy. Dějiny amerických prezidentů počínaje Georgem Washingtonem a rozšiřování prezidentské pravomoci až k dnešní podobě „voleného monarchy“ odráží svým způsobem růst a zrání Spojených států v uplynulých dvou letech.
Blízký východ je z hlediska mezinárodněpolitického vývoje dlouhodobě jedním z nejsledovanějších regionů světa a Stát Izrael je v dějinách moderního Blízkého východu jedním z nejvýraznějších fenoménů. Při chronologickém pohledu na izraelské dějiny se nelze vyhnout dějinám palestinským, je možné říci, že vzhledem k vleklému konfliktu jsou od moderních dějin izraelských navzájem neoddělitelné.
Článek s názvem Prezidentské volby v USA má snahu přispět k debatě o současné prezidentské volbě v České republice (leden 2023) několika postřehy na americký volební systém, který je realitou amerického života a projevem americké demokracie
Narozen pravděpodobně v roce 1371 v Husinci u Prachatic, zemřel mučednickou smrtí 6. 7. 1415 v Kostnici.
Narozen 23. července 1895 v Čáslavi, zemřel 23. července 1966 ve Washingtonu, repatriován do vlasti 26. dubna 2022. Narodil se a vyrůstal v Čáslavi, v rodině Aloise Moravce, který byl městským úředníkem. František byl jeho nejstarším synem (rodina vychovávala deset dětí). Vynikal výborným prospěchem v obecné škole, a proto již ve čtvrté třídě přestoupil na gymnázium, které absolvoval v roce 1913 jako osmnáctiletý mladík s vyznamenáním. Studoval moderní filologii na filosofické fakultě Karlovy univerzity v Praze a díky svému úspěšnému studiu byl přijat do Hlávkových kolejí.
Madeleine Albrightová měla zásadní podíl na přijetí České republiky do NATO. Koncem roku 1990 získala tehdejší ČSFR status přidruženého delegáta NATO, i když byla stále formálně členem Varšavské smlouvy. Dalším významným obdobím pro úspěch v této věci byl rok 1997, kdy vláda schválila vznik Výboru pro integraci České republiky do NATO a v témže roce bylo přijetí ČR odhlasováno na madridském summitu Aliance.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.